Magazynowanie energii — produkuj prąd i korzystaj z niego, kiedy potrzebujesz

Piotr Kramarczyk

Piotr Kramarczyk

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii staje się coraz popularniejsze nie tylko ze względów ekonomicznych, ale i ekologicznych.
Zdjęcie poglądowe producenta SOLAX POWER

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii staje się coraz popularniejsze nie tylko ze względów ekonomicznych, ale i ekologicznych. Nie emitują one szkodliwych substancji zanieczyszczających atmosferę. Ogromne znaczenie ma nie tylko efektywne pozyskiwanie energii, ale także jej magazynowanie oraz zapewnienie awaryjnego zasilania na wypadek różnego rodzaju problemów. W Hewes oferujemy nowoczesne magazyny energii oraz falowniki hybrydowe SolaX — urządzenia, które umożliwiają pełne korzystanie z energii wyprodukowanej przez Twoją elektrownię.

Magazyny energii

Magazyny energii to specjalne instalacje, które mają za zadanie przechowywać nadwyżki energii w sytuacji, gdy jest ona produkowana w większej ilości, niż w danej chwili wynosi zapotrzebowanie na nią. Można z niej skorzystać w dowolnym czasie, gdy zwiększy się na nią popyt. W tego rodzaju magazynach energia przechowywana jest dzięki stosowanych w nich specjalnych wydajnych i pojemnych akumulatorach z ogniwami wtórnymi. Mogą być one wielokrotnie ładowane i użytkowane. Zachodzą w nich reakcje chemiczne, które gromadzą, a następnie uwalniają energię elektryczną. 

Z magazynów energii korzystać mogą zarówno indywidualni konsumenci, którzy zdecydowali się na montaż instalacji fotowoltaicznej, jak i właściciele gospodarstw rolnych oraz przedsiębiorstw. Dzięki nim można zmaksymalizować produkcję energii, a następnie wykorzystać ją w całości na własne potrzeby. Daje to niezależność energetyczną oraz sprawia, że nie ma konieczności odsprzedawania nadwyżek energii do zewnętrznych operatorów.

Magazyn energii SOLAX T-BATH

Falowniki hybrydowe SolaX

Falowniki to najważniejsze elementy każdej instalacji fotowoltaicznej. Zadaniem falownika jest przetwarzanie prądu stałego, który produkowany jest przez moduły fotowoltaiczne, na prąd zmienny. Dzięki temu może być on wykorzystywany do zasilania urządzeń elektrycznych.

W Hewes zawsze stawiamy na nowoczesne, niezawodne rozwiązania i współpracujemy z markami, które cieszą się doskonałymi opiniami użytkowników i specjalistów. Dlatego też oferujemy możliwość montażu w instalacjach fotowoltaicznych hybrydowych falowników marki SolaX.

Hybrydowe falowniki SolaX to nowoczesne urządzenia łączące w sobie technologię on-grid i off-grid. Pierwsza z nich umożliwia oddawanie nadwyżek wyprodukowanej energii do sieci, a druga daje możliwość magazynowania jej i wykorzystania w późniejszym czasie. Dzięki nowoczesnym falownikom właściciele instalacji fotowoltaicznej mogą korzystać z tych dwóch rozwiązań jednocześnie.

Falowniki SolaX to urządzenia wielofunkcyjne, które zapewniają ogromną niezależność energetyczną. Umożliwiają gromadzenie nadwyżek energii i skorzystanie z niej w sytuacji, gdy popyt na nią się zwiększy. Dzięki nim możliwe jest korzystanie z energii także podczas różnego rodzaju awarii. Falowniki te są kompatybilne z najpopularniejszymi instalacjami fotowoltaicznymi dostępnymi na rynku. 

SOLAX X3 HYBRID G4

Zasilanie awaryjne

Zasilanie awaryjne ma za zadanie dostarczać prąd do urządzeń elektrycznych w momencie, gdy dochodzi do przerw w dostawie energii elektrycznej. Takie rozwiązanie niesie za sobą wiele korzyści. Pomimo przerw w dostawie prądu, pozwala korzystać z różnego rodzaju urządzeń, takich jak lodówka, monitoring, ogrzewanie czy brama garażowa. Dzięki zasilaniu awaryjnemu można więc uniknąć wielu problemów. W momencie przerwy w dostawie prądu energia elektryczna dostarczana jest z magazynów, w których jest ona wcześniej gromadzona.

Zasilanie awaryjne możliwe jest wyłącznie w przypadku posiadania hybrydowych falowników, które umożliwiają gromadzenie energii oraz oddawanie jej nadwyżek. O takim zasilaniu powinni pomyśleć wszyscy użytkownicy instalacji fotowoltaicznej, gdyż jest to rozwiązanie bardzo korzystne. Jeśli chcesz korzystać z prądu zawsze, niezależnie od sprawności elektrowni, w Hewes zaproponujemy nowoczesne rozwiązania.

Prezentacja multimedialna SOLAX POWER

Mój Prąd 4.0 – nowe zasady dopłat do instalacji fotowoltaicznych

Od 15 kwietnia 2022 roku rozpoczyna się kolejna, czwarta już edycja programu Mój Prąd. Ma ona na celu wspieranie prokonsumenckich instalacji fotowoltaicznych, ale przyjęte zasady znacząco różnią się o tych, które znaliśmy wcześniej. Sprawdź, jak obecnie możesz skorzystać z dotacji i jakie kwoty oraz na jakie urządzenia możesz otrzymać.

Net-billing — nowy system rozliczeń

Program Mój Prąd 4.0 ma dotować instalacje rozliczane na zasadzie net-billingu. Maksymalna dotacja na system prosumencki może wynieść nawet 20500 zł i mogą z niej korzystać nowi prosumenci i ci, którzy już mają instalację, ale przejdą do net-billing.

Co to jest net-billing?

To rozliczanie kosztowe, które opiera się na wartości energii zakupionej i oddanej. Prosumenci będą sprzedawać nadwyżki energii wprowadzonej do sieci po określonej cenie, ale pobierając ją z sieci, będą płacić za nią tyle samo, co odbiorcy, którzy nie posiadają instalacji fotowoltaicznych. Ten system w szczególności opłaca się tym, którzy magazynują wyprodukowaną energię lub/i zużywają ją na bieżąco, na przykład do ogrzewania mieszkania pompą ciepła.

Urządzenia, które kwalifikują się do programu, zostały więc rozszerzone o systemy magazynowania energii elektrycznej, cieplnej i systemy inteligentnego zarządzania energią. Warto więc, poza panelami fotowoltaicznymi, zainwestować w zasobniki ciepłej wody użytkowej zasilane energią elektryczną, pompy ciepła, kotły elektryczne, bufory ciepła z grzałką elektryczną, a także z zasobnikiem c.w.u. Szczególnie warto rozważyć zakup i montaż pompy ciepła typu powietrze/woda oraz magazynu energii na poziomie 2 kWh. W przypadku instalacji, w której znajduje się magazyn energii, będzie można otrzymać refundację także za systemy zarządzania energią.

Pompa Ciepła do CWU producenta BUDERUS
MYPV inteligentna grzałka do wody użytkowej

Gotowa instalacja a dofinansowanie

Właściciele domów i firm, którzy posiadają już instalacje fotowoltaiczne, a będą chcieli je rozbudować i otrzymać dofinansowanie, muszą przejść na system rozliczenia net-billing. Pieniądze z programu Mój Prąd 4.0 będą przysługiwały wtedy, kiedy beneficjent rozszerzy instalację o takie elementy, jak magazyn ciepła, magazyn energii elektrycznej lub oba te rozwiązania jednocześnie. Nie otrzyma dodatkowych środków, jeśli zdecyduje się jedynie na dołożenie kolejnych modułów fotowoltaicznych oraz odrębnego falownika. Rozbudowa nie może wiązać się także z demontażem elementów instalacji, która podlegały wcześniej dotacji.

Rozbudowa instalacji o magazyn energii z Hewes

Do tej pory właściciel domowej elektrowni zużywał 80% wyprodukowanej energii, a resztę przekazywał do zakładu energetycznego. Nowoczesne magazyny energii gromadzą prąd, dlatego można zwiększyć jego wykorzystanie, zasilając urządzenia elektryczne, kiedy pogoda nie pozwala na jego produkcję przez panele. Proponujemy naszym klientom bezpieczne, wydajne urządzenia, które umożliwiają przechowywanie prądu wyprodukowanego przez panele fotowoltaiczne, a tym samym sprawiają, że rozliczanie Net-billing jest korzystniejsze. W magazyny energii możemy wyposażyć nowe instalacje, jak i te, które już pracują. Dzięki takiemu rozwiązaniu instalacja zacznie gromadzić nadwyżki prądu. Nie trafią one do sieci i nie trzeba będzie ich odkupić od zakładu energetycznego

Instalacja fotowoltaiczna cały czas się opłaca!

Przykładowa symulacja instalacji fotowoltaicznej o mocy 8 kWp i autokonsumpcji na poziomie 21 %.

Za jakością naszych usług stoją najwyższej klasy komponenty !

–          Proponujemy kompleksową obsługę klientów, którzy chcą mniej płacić za energię elektryczną.

–          Projektujemy i montujemy instalacje fotowoltaiczne na dachach, na gruncie oraz na wiatach parkingowych.

–          Błyskawicznie realizujemy zlecenia, nawet te najbardziej skomplikowane.

–          Umożliwiamy dokonywanie płatności gotówką, współpracujemy z instytucjami kredytującymi zakup fotowoltaiki. U nas także można wziąć instalację fotowoltaiczną w leasing.

–          Montujemy tylko panele fotowoltaiczne, podzespoły i falowniki doskonałych, sprawdzonych marek na przetestowanych w najtrudniejszych warunkach atmosferycznych systemach montażowych.

–          Prowadzimy sklep internetowy, w którym klienci indywidualni i firmy mogą zakupić kompleksową instalację fotowoltaiczną lub tylko pojedyncze jej elementy. W naszym sklepie znajdziecie Państwo między innymi produkty JOLLYWOOD i SOLAX.

Wiemy, że zakup i montaż fotowoltaiki jest poważną inwestycją. Wybierając doskonałej jakości elementy i doświadczonych wykonawców, można cieszyć się niskimi rachunkami za prąd przez dziesięciolecia.

Poniżej przedstawiamy Nasze realizacje instalacji fotowoltaicznych zbudowanych na komponentach SOLAX i JOLYWOOD.

Nie trać czasu, bo przegapisz chwilę obecną, a przyszłość wcale nie jest taka pewna.

Related Articles