Moduły bifacjalne N-Type

Piotr Kramarczyk

Piotr Kramarczyk

Moduły bifacjalne Jolywood

Bifacjalność, albedo co to takiego?

Jolywood
Jolywwod

Trwa innowacyjny wyścig.

Producenci modułów fotowoltaicznych nieustannie wprowadzają innowacje w swoich produktach, aby zapewnić zainteresowanym stronom większą wartość dodaną instalacji PV na skalę użytkową. Moduły N- Type stanowią jeden z najnowszych przykładów tej innowacji w działaniu. 

Moduły bifacjalne mają wiele zalet w porównaniu z tradycyjnymi modułami. Energia wytwarzana jest z obu stron modułu, zwiększając przy tym całkowitą produkcję energii. Często są trwalsze, ponieważ obie strony są odporne na promieniowanie UV, a problemy związane z degradacją swiatłem (LID) oraz indukowanym napięciem (PID) są mniejsze lub zerowe.

Ogniwo N-Type

Ogniwo N-Type NTOPcon
Ogniwo N-Type NTOPcon

Moduły bifacial są dostępne w wielu wersjach. Niektóre są wyposażone w ramy, a inne bezramowe. Niektóre są wykonane z podwójnego szkła, a inne mają przezroczyste foilie ochronne.  Autentyczne moduły bifacialne mają wiązki przewodzące zarówno z przodu, jak iz tyłu ogniwa.

Park maszynowy Jolywood
Park maszynowy Jolywood

Zajmując taką samą powierzchnię co standardowe moduły, te bifacjalne mogą osiągać dużo wyższą wydajność. Przy optymalnych warunkach, w zależności od instalacji, może ona być wyższa nawet o 25%. Moduły N-Type są zatem idealnym rozwiązaniem tam, gdzie przestrzeń na dachu jest ograniczona. Całkowicie oszklone moduły charakteryzują się dużą wytrzymałością na uszkodzenia i długą żywotnością. W przypadku dachów z ograniczonym obciążeniem poleca się lekkie wersje z folią na tylniej stronie.

Co to jest albedo?

Przykładowe albedo
Przykładowe albedo

Albedo (łac. białość) to współczynnik, który określa zdolność danej powierzchni do odbijania promieni. Albedo zależy od wielu czynników, w przypadku instalacji fotowoltaicznej najważniejszymi parametrami jest barwa podłoża, stopień pokrycia roślinnością, a także kąt nachylenia konstrukcji czy odległość od powierzchni. Im wyższy współczynnik odbicia, tym więcej promieni słonecznych dotrze do spodniej części ogniwa. Jasne powierzchnie jak np. biały żwirek, beton pomalowany refleksyjną białą farbą lub śnieg zapewnią dużo większy uzysk energii niż ciemna lub porośnięta trawą powierzchnia. W przypadku najjaśniejszych powierzchni współczynnik albedo może sięgać nawet ok. 80%. Znaczenie ma również odległość między panelem, a powierzchnią pod nim oraz kąt nachylenia modułów.

Średni dodatkowy uzysk energii (%)

Dodatkowy uzysk z wewnętrznej części modułów
Dodatkowy uzysk z wewnętrznej strony modułów

Większe zyski z powodu częściowej pokrywy śnieżnej w październiku, listopadzie i grudniu.

Ile dodatkowej energi?

Dla przykładu, moduł fotowoltaiczny o mocy 400W, bifacjalność na poziomie 80 % podłoże trawiaste.

400W x 80 % (bifacjalność) x 15,4 % (albedo) = 49,28W dodatkowej energii !!!

Konstrukcje na gruncie.

Sam system montażowy może wpływać na działanie modułów bifacjalnych. Szeroko dostępne na rynku systemy na grunt z szynami nośnymi, zwykle będą zacieniać tylne warstwy ogniw. Skrzynki przyłączeniowe  stały się mniejsze, lub podzielone na wiele jednostek umieszczonych wzdłuż krawędzi panelu, aby zapobiegać dodatkowemu zacienieniu. Systemy montażowe specjalnie sformatowane do instalacji bifacjalnych całkowicie eliminują kwestię zacienienia tylnej strony.

Realizacja z zastosowaniem modułów bifacjalnych Jolywood.
Realizacja z zastosowaniem modułów Jolywood

„Moduły bifacial to przyszłość branży”

 „Odziedziczył on wszystkie zalety modułów mono PERC: wysoka gęstość mocy skutkująca znacznymi oszczędnościami BOS, wysoki uzysk energii z lepszą wydajnością przy słabym oświetleniu i niższym współczynnikiem temperaturowym. Ponadto dwustronne moduły NType również zbierają energię z tylnej strony, wykazując wyższy uzysk energii. Uważamy, że bifacjalne moduły NType są najlepszym podejściem do osiągnięcia niższego LCOE ”.

Dla kogo moduły bifacjalne?

Instalacja fotowoltaiczna to dobre rozwiązanie nie tylko dla osób prywatnych. Korzyści płynące z przejścia z instalacji fotowoltaicznej doceniają także przedsiębiorcy, w tym rolnicy.

Zastosowanie modułów N-Type

 • na dachach budynków jedno i wielorodzinnych
 • małe instalacje na gruncie
 • farmy fotowoltaiczne
 • systemy nadążne
 • budynki komercyjne / dachy płaskie
 • car park
 • wiaty, pergole
 • stacje ładowania pojazdów

Szukasz rozwiązania, które sprawdzi się zarówno dla domów prywatnych jak i firm? Zadbaj o środowisko i wybierz E-CARPORT.
Carport

Podsumowując, zalety modułów dwustronnych to:

 • 5-30% dodatkowego zysku energii, w zależności od wartości współczynnika odbicia albedo powierzchni pod modułem i wysokości
 • wysoka niezawodność modułów w trudnych warunkach (dzięki obustronnej tafli szkła)
 • doskonała wydajność w warunkach niskiej irradiancji i niższy współczynnik temperaturowy
 • projektowane i produkowane w standardzie 1500V
 • dłuższa gwarancja na wydajność – 30 lat

Na koniec zapraszamy do pobrania rapotu, analizy uzysku energii fotowoltaicznych ogniw bifacjalnych opracowanego przez

Dariusz KURZ
Kamil LEWANDOWSKI
Martyna SZYDŁOWSKA

ANALIZA UZYSKU ENERGII Z FOTOWOLTAICZNYCH
OGNIW BIFACJALNYCH – BADANIA I MODEL
OGNIW BIFACJALNYCH.

Related Articles