SNEC PV POWER EXPO 2020

Piotr Kramarczyk

Piotr Kramarczyk

8 sierpnia w Nowym Międzynarodowym Centrum Expo w Szanghaju rozpoczęła się 14. (2020) Międzynarodowa Wystawa Energii Fotowoltaicznej i Inteligentnej Energii SNEC.

NIWA 22,1%! 615Wp!

Nowa generacja wysokowydajnych modułów dwustronnych Niwa® firmy Jolywood lśni na wystawie SNEC w Szanghaju.

Liu Zhifeng dyrektor Jolywood
Liu Zhifeng

SNEC 2020 – wywiad z Liu Zhifeng, dyrektorem Jolywood

Jolywood jest jednym z nielicznych producentów branży PV, który postawił na technologię TOPCon. Wieloletnie starania firmy, ugruntowały jej pozycję jako lidera wśród graczy TOPCon. Podczas SNEC 2020 w Szanghaju, Magazyn PV miał okazję przeprowadzić wywiad z LiuZhifeng, zastępcą dyrektora generalnego Jolywood.

Magazyn PV: Panie Liu, dziękuję za możliwość wywiadu. Czy mógłby Pan przedstawić naszym czytelnikom nowe produkty i rozwiązania, które Jolywood prezentuje na konferencji SNEC 2020?

Liu Zhifeng: Na tegorocznej wystawie SNEC, Jolywood wprowadza na rynek najnowszą generację modułów słonecznych serii Niwa, Niwa® Super, Niwa® Pro i Niwa® Black.

Dzięki najnowocześniejszej technologii TOPCon, maksymalna moc wyjściowa zbliża się do 615 W, przy współczynniku konwersji sięgającym 22,1%, co czyni go najbardziej wydajnym modułem na rynku fotowoltaiki. Możesz zauważyć tłumyludzi przychodzących na nasze stoisko, by zobaczyćnowe produkty. Przygotowaliśmy także publikację online zsynchronizowaną z działaniami na naszym stoisku dla globalnej publiczności.

A zatem jakie są różnice między tymi trzema modułami?

 LZ: Mają jasne, ale różne pozycje rynkowe. Niwa Super wykorzystuje płytki 182 mm i ma moc wyjściową do 570 i 615 W w dwóch układach. Produkty te zapewniają najniższy koszt energii elektrycznej (LCOE) i są bardzo odpowiednie dla dużych elektrowni fotowoltaicznych. Z tych dwóch, 570 W jest bardziej odpowiedni dla stałych konstrukcji gruntowych, a 615 W dla systemu automatycznego śledzenia. Dzięki naturalnym cechom technologii TOPCon, takim jak wysoka stabilność, niski poziom LID (LightInducedDegradation) i brak PID (PotentialInducedDegradation), obydwa produkty znacznie obniżają (BOS) instalacji PV.

Moduł Niwa Pro wykorzystuje płytki 166 mm i ma moc znamionową 460 W. Jest skierowany do głównej stacji fotowoltaicznej, która wymaga mniejszej wagi modułu. A Niwa Black celuje w rynek mieszkaniowy. Jak nazwa wskazuje, cały czarny moduł wygląda bardzo pięknie i przyciągałby uwagę klientów na rynkach europejskich i japońskich. Współczynnik konwersji modułu Niwa Black jest nadal wysoki i wynosi 20,7%.

Jaka jest reakcja rynku na nowe produkty?

LZ: Odbiorcy nie pozostali obojętni podczas SNEC. Dziś rano, kiedy pojawiła się premiera nowych produktów, było tu tak tłoczno, że po prostu nie mogłem przejść przez stoisko. Wśród naszych ważnych gości, byli goście z pięciu głównych krajowych grup energetycznych, w tym State Power Investment Corporation (SPIC) i Huaneng byli pod wrażeniem naszych modułów z serii Niwa i wyrazili zamiary zakupowe dla swoich przyszłych projektów.

W tym samym czasie, prowadziliśmy także transmisję online na żywo dla naszych globalnych klientów, którzy nie mogli przyjechać i uczestniczyć w SNEC z powodu pandemii COVID-19. Niektórzy z naszych klientów, szczególnie ci z Bliskiego Wschodu, byli również podekscytowani, ponieważ moduły TOPCon są szczególnie odpowiednie do długoterminowej stabilnej obsługi w wyjątkowo gorących regionach, takich jak Bliski Wschód. To wyjątkowa przewaga nad innymi modułami konkurencji.

Jaka jest strategia marketingowa Jolywood na rynki zagraniczne?

LZ: W 2019 roku nadal nie mieliśmy tak dużych zdolności produkcyjnych, jeśli chodzi o moduły. Nasza główna część zużycia ogniw pochodziła od czołowych chińskich producentów modułów. Sprzedaż produktów ogniw odbywała się w Chinach, podczas gdy nasze moduły z naszymi ogniwami były wysyłane na rynkizagraniczne, takie jakBrazylia. W międzyczasie mieliśmy około 300 MW wysyłek modułów do Europy i Bliskiego Wschodu. Reszta została wykorzystana na krajowym rynku Chin.

Naszym celem były rynki z wyższym BOS i możliwość ponoszenia wyższych kosztów ze względu na obecny stan technologii TOPCon, ale radziliśmy sobie całkiem dobrze na niektórych nowych rynkach wschodzących. Kiedy nasi klienci z rynków rozwiniętych, takich jak Europa i Chiny, próbują wejść na te nowe rynki, czasami wybierają nasze produkty do swoich zakładów ze względu na naszą jakość i specyfikacje.

Jak więc pandemia COVID-19 wpłynęła na biznes Jolywood?

LZ:Myślę, że od lutego byliśmy pod niewielkim wpływem pandemii. W przypadku dużych projektów fotowoltaicznych w Europie, odnotowano spore opóźnienia. Zaobserwowaliśmy znaczny spadek na rynku a rozproszone PV nadal posuwało się naprzód. Ponieważ wciąż byliśmy mało widoczni w UE, nie odczuwaliśmy dużego wpływu. Naszym największym rynkiem był Bliski Wschód, który, jak sądzę, był najmniej dotknięty pandemią. Dlatego wpływ COVID-19 był ograniczony.

Dwustronne moduły fotowoltaiczne zastępują konwencjonalne, co sądzisz o tym trendzie?

LZ: Z obecnej sytuacji wynika, że wymiana paneli przebiega szybciej niż oczekiwano. Jednak jednym z czynników utrudniających wymianę jest waga modułu. Na niektórych rynkach odmówiono stosowania modułu dwustronnego ze względu na obowiązujące prawo ograniczenia wagi. Ale moduł ten jest zdecydowanie trendem ze względu na wyższą generację mocy i podążanie za niższymi BOS i LCOE. W przypadku Jolywood nasze ogniwo TOPCon, jest naturalnie przeznaczone do zastosowań dwustronnych. Zamiast szkła wybieramy przezroczystą warstwę tylną, aby zmniejszyć wagę modułu i spełnić określone wymagania.

Czy mógłbyś wyjaśnić naszym czytelnikom, dlaczego Jolywood wybrał TOPCon i jakie są zalety w porównaniu z innymi?

LZ: Potencjał PERC (technologia pasywacji emitera tylnej części ogniwa) w zakresie zwiększenia konwersji jest tak mały, że branża zwróciła się ku nowym technologiom ogniw, które w większości są oparte na ogniwach typu N. Spośród trzech głównych wyborów, TOPCon, HJT i IBC, większość ludzi porzuca IBC z powodu nadmiernie wysokich kosztów. Teraz porównajmy dwa pozostałe. TOPCON może być zgodny z obecnym procesem produkcyjnym. Jego potencjalna wydajność wynosi 28,7%, co jest najbliższe teoretycznej wydajności granicznej 29,43% krystalicznych krzemowych ogniw słonecznych. Krótko mówiąc, wydajność ogniw TOPCON można znacznie poprawić przy niższych kosztach inwestycji.

Z logicznego punktu widzenia, HJT ma kilka zalet, w co też zainwestowali niektórzy chińscy producenci. Po latach wysiłków nie udało się zbudować i uruchomić zbyt dużej zdolności produkcyjnej. Czemu? Koszt jest nadal zbyt wysoki i nie do przyjęcia dla klientów. W przypadku Jolywood w 2019 roku mieliśmy dostawę 1 GW modułów TOPCon, a w 2020 roku będzie to 2 GW. Wybór klienta wpłynął na wynik.

Czy są jakieś trudności w rozwoju TOPCon?

LZ: Nadal istnieją pewne trudności związane z łańcuchami dostaw, w tym wyposażeniem i materiałami. Jednakże Jolywood wykonał dużo pracy w zakresie badań i rozwoju sprzętu, ograniczyliśmy inwestycje w linię do około 180-200 milionów yuanów za GW, to tylko o 10-15% więcej niż w przypadku linii PERC. Wierzę, że w przyszłości będzie do nas dołączać coraz więcej firm.

Jakie są możliwości produkcyjne ogniw słonecznych i modułów Jolywood? Czy Jolywood ma jakiś plan ekspansji?

LZ: Do końca 2020 roku mamy około 2,1 GW ogniwa TOPCon i 2 GW na moduł. Wydajność wynosi 100%. Planujemy rozbudowę nowych linii płytek 182mm i zdecydujemy się na drugą połowę. Rozbudowa będzie na poziomie GW wyższym niż 1, powinna wynosić 2 lub 3 GW.

Related Articles