CARPORT — korzyści dla Ciebie i Twojej firmy

Piotr Kramarczyk

Piotr Kramarczyk

Konstrukcja modułowa pozwala dopasować carport do indywidualnych potrzeb użytkowników.
HEWES – CANDY 1 – wizualizacja

Czym jest carport?

Carport to nic innego jak zadaszone miejsce postojowe, zwykle zbudowane z konstrukcji stalowej lub drewnianej z jednospadowym albo dwuspadowym dachem. Wiatę można ustawić w pobliżu budynków mieszkalnych lub tak, by przylegała do budynku. Jest lekka, prosta w montażu, ale praktyczna — chroni auto przed niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi. Nie masz miejsca na garaż? Chcesz, by klienci Twojej firmy mogli wygodnie parkować? Wybierz carport. A gdy dodatkowo zależy Ci na produkcji bezpłatnego prądu, doskonałym rozwiązaniem będzie carport fotowoltaiczny, czyli wiata z nowoczesnymi panelami. Takie rozwiązanie jest też alternatywą dla paneli fotowoltaicznych montowanych na gruncie lub na dachu budynku.

Wiata fotowoltaiczna — korzyści dla Ciebie i Twojej firmy

Carporty fotowoltaiczne to dla wielu klientów nowość, ale dla nas stają się codziennością. To rozwiązanie, które wybierają inwestorzy indywidualni, firmy, instytucje gminne i miejskie, ponieważ wielkość carportu i moc elektrowni fotowoltaicznej można dopasować do spersonalizowanych wymagań każdego klienta. Najmniejszy carport z panelami fotowoltaicznymi pomieścić może jeden — dwa pojazdy. Nie ma jednak problemu z rozbudową go o kolejne elementy, tak, by pod dachem z panelami znalazło się miejsce do zaparkowania dla kilku czy kilkunastu pojazdów. Przestrzeń pomiędzy pojazdami powinna być na tyle duża, by każdy kierowca i pasażer mógł swobodnie otworzyć drzwi.

Przy takich niewielkich carportach użytkowanych przez osoby prywatne, moc modułów fotowoltaicznych może osiągać 5-10 kWp. To w zupełności wystarczy, by z darmowego prądu korzystało całe gospodarstwo domowe. Jednak moc tę można zwiększyć, gdy wiata z panelami budowana jest z myślą o większej liczbie parkujących pojazdów. Moduły montowane na carporcie są bardzo odporne na czynniki atmosferyczne: wiatr, śnieg, grad o dużej średnicy, jednocześnie zadaszenie z panelami chroni także samochód.

Wiata garażowa (carport) skutecznie chroni samochód przed nagrzaniem promieniami słonecznymi, zasypaniem śniegiem i zniszczenia karoserii gradem. Carport w prywatnym ogrodzie, na osiedlu, na parkingu firmy może pełnić funkcję podwójną: zadaszenia dla pojazdu i stabilnej elektrowni fotowoltaicznej! Doskonała konstrukcja z kompleksowym wyposażeniem w panele fotowoltaiczne wygląda efektownie, jest źródłem darmowej energii elektrycznej, także tej niezbędnej do naładowania samochodu elektrycznego, hulajnogi czy roweru. Przekonaj się, że to doskonałe rozwiązanie także dla Ciebie!

Carport czy konstrukcja na gruncie?

Od wielu lat proponujemy nie tylko panele fotowoltaiczne na dachy, ale także konstrukcje na gruncie. Oba rozwiązania przynoszą korzyści w formie obniżonych rachunków za prąd, a carport jest kolejną naszą propozycją na zrewolucjonizowanie produkcji energii ze źródeł odnawialnych — ciekawą, nowoczesną i uniwersalną.

  • Carport fotowoltaiczny jest doskonały wtedy, kiedy konstrukcja budynku uniemożliwia zamontowanie instalacji fotowoltaicznej na dachu. Dzieje się tak, gdy dach jest zacieniony lub zwrócony w kierunku, który nie gwarantuje wydajnego i poprawnego działania paneli.
  • Polecamy carport z panelami fotowoltaicznymi także wtedy, kiedy działka jest zbyt mała, by zamontować na niej instalację gruntową.
  • O carport pytają także klienci, którzy nie chcą zasilać domu z paneli, ale ładować pojazdy elektryczne i potrzebują zadaszenia parkingu.
  • Carport fotowoltaiczny to praktyczne rozwiązanie 2w1: wiata + panele. Wersja dla praktycznych i oszczędnych jednocześnie.

Carport ze stacją ładowania aut elektrycznych

Carport może powstać wyłącznie z myślą o produkcji energii na użytek domowy (lub bieżące używanie energii w firmie, instytucji), ale można także pomyśleć o użytkownikach pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Praktyczną opcją jest więc zbudowanie wiaty ze stacją do ładowania pojazdów bezpośrednio z fotowoltaiki. I nie jest to tylko rozwiązanie dla właścicieli posesji z zadaszeniem i samochodów elektrycznych, ale także dla firm, które chcą zapewnić miejsca parkingowe dla swoich klientów albo czerpać zyski, oferując możliwość parkowania i ładowania pojazdów elektrycznych. Kiedy klient ma świadomość, że korzystając z usług przedsiębiorstwa, może jednocześnie naładować samochód, chętnie skorzysta z takiej okazji. Zapewniamy możliwość zaprojektowania stacji ładowania pojazdów, takich jak samochody elektryczne, hybrydowe, hulajnogi, rowery, skutery elektryczne.

Stacja ładowania samochodów

Kto może korzystać z carportu?

Carport fotowoltaiczny to rozwiązanie dla:

– Klientów indywidualnych, którzy chcą produkować energię ze słońca, ale nie mają miejsca na działce, by zbudować konstrukcję na gruncie, lub nie mogą założyć paneli fotowoltaicznych na dachu

– Firm, które chcą być konkurencyjne i przyciągać klientów. Mogą one zapewnić miejsca parkingowe pod zadaszeniem i z opcją ładowania pojazdów. Dach nad miejscami parkingowymi to dobre rozwiązanie przy marketach, delikatesach, na polach namiotowych, kempingach.

– Urzędów gmin i miast, w których szanuje się środowisko i sprzyja rozwiązaniom proekologicznym. Wiata samochodowa z panelami fotowoltaicznymi to doskonałe rozwiązanie na parkingu urzędu, przy placach zabaw dla dzieci, na parkingach rowerowych, w pobliżu parków, terenów rekreacyjnych.

– Deweloperów, którzy zapewniają mieszkańcom osiedli miejsca parkingowe. Carport może służyć gościom osiedla, może być także formą zadaszenia punktów zbiórki selektywnej odpadów. Wiata nad pojemnikami na odpadki może jednocześnie produkować darmowy prąd!

Budowa carportu

Przedmiotem oferty jest konstrukcja stelażu wykonanego z profili aluminiowych w formie wiaty na samochody. Podstawowy zestaw dwustanowiskowej wiaty składa się z :

– dwóch rzędów słupów aluminiowych (łącznie 8 profili 100x100x3 z aluminium ekstrudowanego ustawionych w kształcie litery „W”.

– belek dachowych dwuteowych systemowych wykonanych z aluminium ekstrudowanego

– profili dachowych poprzecznych w kształcie litery „A” wykonanych z aluminium ekstrudowanego, do których przy pomocy łączników systemowych montuje się panele fotowoltaiczne

– kompletu mocowań i łączników konstrukcyjnych wykonanych z aluminium

– prostokątnych podstaw pod słupy ze stali węglowej

– stalowych kotew fundamentowych „L-kształtnych”

– śrub nierdzewnych


Istnieje możliwość zamówienia znacznie większych konstrukcji, np. na kilkadziesiąt samochodów. Maksymalny rozstaw pomiędzy głównymi ramami nośnymi wynosi 5,2m co pozwala wygospodarować 2 miejsca postojowe. Poszczególne segmenty po 2 miejsca postojowe można łączyć w znacznie większe konstrukcje. 

Stelaż wykonany jest z ekstrudowanego aluminium. Nie wymaga konserwacji przez cały swój okres funkcjonowania.

Konstrukcja spełnia wymogi dla obiektów inżynieryjnych zakładane przez normy Eurokod dla obciążeń dachem oraz wiatrem w polskich warunkach klimatycznych. 

Carport HEWESS
Realizacja HEWES trzy stanowiskowy Carport

Carport fotowoltaiczny z Hewes

Zastanawiasz się, gdzie zamówić modułowy carport fotowoltaiczny? Zależy Ci na szybkiej realizacji i doskonałych materiałach? W Hewes dajemy Tobie i Twojej firmie możliwość zakupu carportu w sklepie online, ale proponujemy także usługi projektowania carportów modułowych. Konstrukcja modułowa pozwala dopasować carport do indywidualnych potrzeb użytkowników i rozbudowy wiaty o kolejne elementy.

  • Carporty z naszej oferty wyróżniają się włoskim designem, co oznacza, że są nowoczesne, estetyczne i doskonale pasują do współczesnej architektury jednorodzinnej, wielorodzinnej i miejskiej zabudowy.
  • Konstrukcja carportu z Hewes jest odporna na korozję, wytrzymała na zmienne warunki atmosferyczne.
  • Moduły typu szyba-szyba są zabezpieczone folią transparentną i objęte ubezpieczeniem OC oraz 15-letnią gwarancją na produkt.
  • Wiaty z panelami fotowoltaicznymi są bezpieczne, ponieważ wykorzystują mikroinwertery amerykańskiej firmy Enphase.
  • Montaż carportu jest prosty i niedrogi. Wiatę z panelami można zamówić razem z montażem. 
  • Gwarantujemy pełne wsparcie projektowe i nadzór dedykowanego architekta z doświadczeniem w pracy z terenami miejskimi czy parkami rowerowymi.

Mikroinwerter Enphase 7IQ+
Enphase bank energii
Caeport Candy 1 wizualizacja

Related Articles